BACK

Updated  1/16


2016

May



Labrador Retriever Club of the Pioneer Valley Back to Back Specialty
Friday May 13, 2016
Puppy Sweeps: Irene Teppa, Acque Lucenti (Italy) 
Veteran Sweeps: Irene Teppa, Acque Lucenti 
Bitch Classes: Rosa Agostini, Rosemade (Italy) 
Non-Regular Classes: Rosa Agostini, Rosemade 
Dog Classes: Margaret Wilson, Shadowglen 
BOB, Stud Dog & Brood Bitch: Margaret Wilson, Shadowglen 
4-6 Month Beginner Puppy: Rosa Agostini, Rosemade 
No Junior Showmanship on Friday 
Obedience: Lynda Moore 
Rally: Julie Rembrandt Seeley 

Saturday May 14, 2016 
Puppy Sweeps: Heather Johnson, Nycoma Way 
Veteran Sweeps: Heather Johnson, Nycoma Way 
Bitch Classes: Margaret Wilson, Shadowglen 
Non-Regular Classes: Margaret Wilson, Shadowglen 
Dog Classes: Rosa Agostini, Rosemade (Italy) 
BOB, Stud Dog & Brood Bitch: Rosa Agostini, Rosemade 

4-6 Month Beginner Puppy: Margaret Wilson, Shadowglen 
Junior Showmanship: TBD 
Obedience: Lynda Moore 
Rally: Julie Rembrandt Seeley 
Camping Available On Site 
Food Available During the Show 
Visit www.lrcpv.org for more details
 
 

Windham County KC (PRLRC Supported Entry)
New Location: Salem, CT
Sun. May 15
Regular: Jackie Mischou (Caer Bren)
Sweepstakes: Janice Mines
Superintendent: MBF
 

New England Sporting Dog (PRLRC Supported Entry)
New Location: Swanzey, NH 
Sat. May 28th & Sun. May 29th
Judges: Jim Russell & Vonnie Russell
Sweeps: Karen Katzen Pandolfi & Julie Quigley Smith
Superintendent: MBF

June








Labrador Owners Club 50th Anniversary Specialty

June 4th and June 5th, 2016
Holiday Inn, 200 Holiday Inn Drive, Cambridge, Ontario, Canada

Regular Classes - Ms. Maxine Woodley (Alkhamhurst Labradors) UK
Saturday, June 4th 2016:  Bitches (all official classes and veterans)

Sunday, June 5th 2016:  Dogs (all official classes and veterans) 
Best of Breed, Best Puppy in Breed, Baby Puppy, Select Male & Select Female, and Award of Merits
Sweepstakes – Ms. Carol Lynn Johnson (Forsythe Labradors) USA
Saturday June 4th, 2016, Puppy and Veteran including Best in Sweeps
Regular Classes – Yoland Shirton (Woolman Labradors) UK
Saturday, June 4th, 2016:  Dogs (all official classes and veterans) 
Best of Breed, Best Puppy in Breed, Baby Puppy, Select Male & Select Female, and Award of Merits. 
Altered Classes, All non-regular classes & all Unofficial classes. 

Sunday, June 5th, 2016:  Bitches (all official classes and veterans)
Sweepstakes – Ms. Hayley Soar (Elmhill) CAN
Sunday June 5th, 2016, Puppy and Veteran including Best in Sweeps

Your specialty show committee requests your presence on June 4th, 2016 
under the tent following the specialty show, to join us in celebrating our
50th anniversary…a good time will be had by all!! 

Things to note:
This year we will be having the Field Class both days:  This class is optional at Specialty shows for breeds 
that have performance events in the field. Dogs entered in this class must have attained a title or placement 
in a field trial or test. This class is to be judged prior to Best of Breed judging with winners of each sex competing for 
Best of Breed. Dogs entered in these classes may be spayed or neutered. 
And don't forget to enter the unofficial Class – 3 Generation Class - Three consecutive generations, either dog or bitch!
Junior handling will also be offered this year, so get your youngsters entered!
Catalogue advertising is offered:  please contact Lee-Ann Kiefer at blkiefer@sympatico.ca
Sponsorship donations:  please contact Terri Cross at magrugcross@gmail.com

And without any doubt, we will be having our MUST HAVE superb raffle table filled with awesome items – 
coordinator Charlotte Ryan.  Please contact Charlotte at gafflabs@gmail.com to give your generous donation... 
if you don't, Charlotte will be contacting you!! 

Rooms are available at the Holiday Inn (show grounds) & Comfort Inn (next door to show grounds)
Both located on Holiday Inn Drive, Cambridge, Ontario
Our premium list will be available soon at www.mjnshowservices.com 
and at our website www.labradorownersclub.com.

If we can answer any questions, or you have suggestions, please contact:
Heather Dobson - jaunenoir@rogers.com or (705) 774-8743
or Charlotte Ryan - gafflabs@gmail.com or (519) 369-5554
 

Le Club du Labrador du Québec Spécialité Régional/Regional Specialty 
Saturday June 25th, 2016
Juge/Judge: Mrs Cheryl Curtis (Erinhill Labradors/USA)
Judge Sweepstakes: Tony Ciprian (Lake Pine Labradors/USA)

The Labrador Retriever Club of Canada Spécialité Régional/ Regional Specialty 
June 26th
Judge: Mrs Kimberlee Silva (Shadowbrooke Labradors/USA) Pending AKC regular status & C.K.C. Approval
Judge Sweepstakes: Shirley Ciprian (Lake Pine Labradors/USA)

Boosters: Sharon Luckhart (Highcaliber Labradors/Québec, Canada)
Pierry McLean (Castlegar Labradors/Ontario, Canada)
Les Spécialités sont tenu en conjonction /These Specialties are held in conjunction avec/with L'Association Canine de La Mauricie Inc./ 
Vendredi//Friday le 24 juin, samedi/Saturday le 25 juin & dimanche/Sunday le 26 juin, 2016 at L' Arena de Sainte-Anne-De-La-Pérade, Ste-Anne De La Pérade, Québec, Canada 
5 Possibilités de points/5 sets of points.....4 Breeder Judges!

Premium List : http://www.canuckdogs.com/ 
Show Chairman: Val Walters ranbourne@yahoo.com 


AUG

PUGET SOUND LABRADOR RETRIEVER  ASSOCIATION
KISS ( Keep It Simple Specialty)    Friday August 5  
Sweeps - Judge Tammy Farrington
Conformation -  Kendall Herr 
26thAnnual PSLRA Specialty Saturday & Sunday August 6, 7
Sweeps- Leorna Hamilton 
Conformation – Nancy Arbuckle  
Juniors Alex Erb
Obedience & Rally -  Curt & Karla Curtis  
PLAN to spend 3 wonderful days with beautiful Labradors, REMARKABLE JUDGES, an INCREDIBLE RAFFLE and FUN in the beautiful Pacific Northwest  !
Show Superintendent   BA-RAY EVENTS
CLOSING  date…..    JULY  20 th 
 
 

Sept




Jersey Skylands LRC
Friday, September 2nd and Saturday, September 3rd, 2016 *
Sussex County Fairgrounds 
37 Plains Road, Augusta, NJ
Enter in conjunction with Newton Kennel Club
Friday, September 2, 2016
Regular Dog, Bitch, & Non-regular Classes: Janet Farmilette (Mijan)
Veteran & Puppy Sweeps: Karen Day (Daycamp)
Saturday, September 3, 2016
Regular Dog, Bitch, & Non-regular Classes: Nancy Talbott (Belgold)
Veteran & Puppy Sweeps: Marilyn Meewes (Danbridge)

Labrador tent and rings will be set apart from the all-breed show.
Come join us for our famous raffle and warm hospitality.
Please come prepared to provide suitable care for your dogs appropriate for summer weather.
Superintendent: MB-F, Inc.  PO Box 22107, Greensboro, NC 27420
Phone (910) 379-9352 / Fax (910) 272-0864
Closing Date August 17, 2016
FMI online: www.infodog.com
Email: tomsamd@verizon.net
*Pending AKC approval
 

North Star LRC of MN
Friday, September 16, 2016
Judge  Dr. Cynthia Skiba DDS
Sweeps: Mrs Nancy Chargo
Website
**Pending AKC approval 
this show will be held in conjunction with the Rochester MN Kennel Club Show
Breeder Judges both days
Saturday:  Mrs Judy Chambers
Ssweepstakes judge is Carrie Eberhardt
Sunday:  Dr. Michael Woods. 
Superintendent Onofrio 

Pawcatuck River LRC
Wyassup Road, No. Stonington, CT
Thurs. Sept. 22 - Judges: Bitches & 4-6 mo. puppy: Shari Kirschner (Big Sky)
Dogs: Steven Kirschner (Big Sky)
Sweeps: Julia MacKinnon (Nautilus)
Fri. Sept. 23 - Judges: Bitches & 4-6 mo. puppy: Steven Kirchner (Big Sky)
Dogs: Shari Kirschner (Big Sky)
Sweeps: Kathy Sneider (Aquarius)
Chair: Jack Gordon - jackri04@aol.com 
Specialty Coordinator: Lori Riley - lorlynlabs1@yahoo.com 
Obed. & Rally: TBD
 

HURON RIVER LRC
Friday September 30, 2016
Regular Classes:  Cheryl Curtis --- Erinhill
Sweeps Classes:  Beth Volle --- Riverdance
Monroe County Fairgrounds, Monroe, MI
Show Sec. MB-F Inc.
Saturday October 1, 2016
Supported entry with Monroe KC
Regular Classes:  Sharon Celentano --- Shar-Jam
Sweeps Classes:  Diane Smith --- Triton
Monroe County Fairgrounds, Monroe, MI
Show Sec. MB-F Inc.

Sunday October 2, 2016
Supported entry with Monroe KC
Regular Classes: Tom Shearer --- Bonaventure
NO Sweeps
Monroe County Fairgrounds, Monroe, MI
ShowSec. MB-F Inc
 
 

October

Iroquois LRC 
Saturday October 1, 2016, Sunday October 2nd
In conjunction with the Wine Country Circuit
All Breed conformation/Obedience/Rally Show
Sampson State Park, Romulus New York

Saturday October 1, 2016
Lori Bentine (Tremont) *** All regular & non-regular classes
Stephanie Forte (Brookberry) ***Puppy and 
Veterans Sweepstakes

Sunday October 2, 2016
Valerie Walters (Ranboume)***All regular & non-regular classes
Linda Wyatt-DeGroot (Staghorn)***Puppy & Veterans Sweepstakes

Show Superintendent: Jim Rau Dog Shows LTD.
www.raudogshows.com
Show Chairperson – Mary Kobis
Augustuslabs@yahoo.com – 1-315-678-2325

MID-JERSEY LABRADOR RETRIEVER CLUB, INC.
BACK TO BACK SPECIALTIES
October 20 and 21, 2016
Thursday, October 20, 2016
Tuus Van Adrichem Boogaert-Kwint, Sunnyloch  Holland  Intersex, Dogs & Non-Regular Classes
Faith Hyndman, Buckstone  PA  Bitches
Jessica Gore, Wateroak  NY  Sweepstakes and Veteran Sweepstakes
Michael Silva, Shadowbrook  NJ  Junior Showmanship
Betsy Baird    NJ  Open & Utility
TBD       All other obedience Classes
TBD       Rally

And our KISS (Keep it Simple Specialty) & Obedience/Rally Trial
Friday, October 21, 2016
Faith Hyndman, Buckstone  PA  Intersex, Dogs & Non-Regular Classes
Tuus Van Adrichem Boogaert-Kwint  Sunnylock Holland Bitches
Leslie Plank, Forestwood  NY  Sweepstakes & Veteran Sweepstakes
TBD       All other obedience Classes
TBD       Rally

 

BACK